Často kladené dotazy
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jak si vybrat správný kurz bruslení?

První kontakt s krasobruslením je pro dítě nesmírně důležitý. Většinou rozhoduje o tom, zda si tento sport do budoucna zamiluje. V našem oddíle SK Krasobruslení Sparta klademe na trenéry ve Školičce bruslení  vysoké nároky.  Tréninky pro ty nejmenší děti jsou koncipovány formou soutěží a her a děti se v malých skupinkách nenásilnou formou naučí vše potřebné.  Podrobnosti o probíhajících kurzech najdete na odkazu www.skksparta.cz/kurzy-brusleni/skolicka

Kdy začít s krasobruslením?

Nejvhodnější věk pro první seznámení s ledem je okolo  4 let věku dítěte.  Vždy ale záleží na fyzické i psychické zralosti, pro někoho může být ideální věk i o něco později.

Jaké brusle jsou vhodné pro začínající krasobruslaře?

Pro první krůčky na ledě jsou dostačující jakékoli klasické bílé šněrovací brusle se zoubky zakoupené v běžné prodejní síti.  Naprosto nevhodné jsou brusle se zapínáním na přezky a „rostoucí“ brusle, které díky netradiční křivce nože a špatnému tvaru boty dítěti pohyb na ledě velmi ztěžují. Pro pokročilejší bruslaře doporučujeme zakoupit brusle u specializovaného prodejce dle pokynů trenéra.

Kde a jak často brousit brusle?

Brusle se musí brousit pouze u specializovaných prodejců, nikdy ne na zimním stadionu na běžné brusce. Hrozí poškození křivky nože a zbroušení zoubků. Brusle by se měly brousit podle intenzity tréninků v intervalech 4-10 týdnů.

Jaké oblečení zvolit na první trénink?

V případě začínajícího krasobruslaře doporučujeme teplé oblečení odolné proti mokru, získávání jistoty při pohybu na ledě je vykoupeno nesčetnými pády. Povinné jsou rukavice a doporučená přilba.

Jak často by se dítě mělo krasobruslení věnovat?

Frekvence tréninků narůstá postupně s věkem. Pro první krůčky je ideální trénink 2× týdně v naší Školičce bruslení, kde si postupně dítě osvojí základní pohyb na ledě.  S narůstajícími schopnostmi a věkem se trénink zintenzivňuje na 3× až 5× týdně v rozmezí  1-3 h.

Stačí trénink na ledě nebo je potřeba i balet a jiné druhy cvičení?

Samotný trénink na ledě není dostačující. Je nutné ho doplnit vytrvalostním, posilovacím a kompenzačním tréninkem na suchu (vždy adekvátně věku dítěte) spojeným s nácvikem krasobruslařské techninky (skoky, držení  těla...).
Nedílnou a velmi důležitou součástí je balet. Zde je zaměřena pozornost na správné držení těla a posílení jeho jednotlivých partií  a ladnost pohybu. Velký důraz je kladen na cit pro rytmus.
Tréninky probíhají na zimním stadionu Tipsport Arena, suchá příprava (posilovací a vytrvalostní trénink mimo ledovou plochu) v prostorách ZS, balet a gymnastika v tělocvičně na ZS Tipsport Arena.

Z čeho se skládá trénink na ledě?

Trénink se skládá z výuky skluzu a výuky jednotlivých technických prvků (skoky, piruety). Po zvládnutí požadovaných prvků se do skladby tréninku začlení nácvik volné jízdy (později i krátkého programu).

Co všechno  na  jednotlivé tréninky potřebuji?

Trénink na ledě:  Tréninkové oblečení  (lze zakoupit v internetovém obchodě s krasopotřebami -jedná se o oblečení ze speciálních prodyšných  materiálů udržujících tělesnou teplotu, jako spodní vrstva slouží klasické termoprádlo), brusle, rukavice.

Trénink na suchu: vhodná sportovní obuv, švihadlo, posilovací guma, karimatka, overbal

Balet: piškoty, legíny, tričko

Kdy je závodní sezóna?

Závodní sezóna je od října do března.

Závody

Závody jsou rozděleny do několika úrovní:

Český pohár:  Jedná se o nejvyšší krasobruslařskou soutěž, jejiž sezóna je zakončena Mistrovstvím České republiky. Hodnocení této soutěže je systémem ISU. Pro start na těchto závodech musí závodník splnit výkonnostní testy příslušné pro danou kategorii.

Pohár ČKS A:  Start na těchto závodech není podmíněn splněním výkonnostních testů. Těchto závodů se účastní závodníci, kteří pravidelně trénují, ale nedosahují výkonnosti vhodné pro Český pohár. Kategorie jsou vypsány pro děti od 6 let.

Pohár ČKS B: Start na těchto závodech není podmíněn splněním výkonnostních testů. Těchto závodů se zúčastňují závodníci, kteří nemohou nebo nechtějí trénovat každý den nebo s krasobruslením začali až v pozdějším věku. Kategorie jsou vypsáný pro děti od 6 let.

Soutěže mimo Český krasobruslařský svaz:  Zde mohou závodit i nejmenší děti,  dolní věková hranice není omezena.  Starší kategorie jsou určeny hlavně pro děti, které se krasobruslení věnují spíše rekreačně.

Co jsou to Testy výkonnosti?

Pro každou kategorii jsou dané  povinné prvky, které je nutné splnit. Pro účast na MČR  musí být úspěšnost  testů alespoň 60%. Termíny jsou vypisovány 3× ročně.

Děkujeme za finanční podporu našich sportovců.